HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

 

 

NET NEWS AGENCY                      MAYP ENTERPRISE EXIM SRL                                WORLD NEWS

 

 

 

 

 

 

NET HABER AJANS

 

  ONLİNE HABER AJANSI

HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

 

 

 

 

 

 

   

ALTIN BESLENMEYİ VE ALTIN İHRACAT GELİRİ ISKALIYORUZ. 

 

 

Tüketildiğinde vücüt için sayılmayacak faydalar sağladığı gibi ekonomik alanda istihdam yaratan ve ihracatda ülkelerce en çok talep gören liste başlarındaki kuruyemiş sektörü araştırmasız sansasyonel haberlerle darbe alırken ilgisizlikten buharlaşmaya yavaş yavaş erimeye mi gidiyor? 

TUKSİAD (Türkiye  Kuruyemiş Sanayicileri ve Yatırımcıları Derneği)  ve altın değerindeki kuruyemiş sektörünün üreticileri firmalar altın zirve oluşturarak basınla bilgileri paylaştı.    

 

Basın toplantısında, TUKSİAD genel koordinatörü Şükrü Ünal, Malatya Pazarı yönetim kurulu başkanı Mehmet PalancI, ABB Gıda şirket müdürü Sinan Oğuzhan, İbişoğlu Gıda yönetim kurulu başkanı Nevzat İbişoğlu, Elnut Dış Ticaret şirket müdürü Mehmet Ateşer, Akses Gıda şirket müdürü Serhat Akdemir, Karakaş Gıda şirket ortağı Semra Karakaş, İzzetoğlu meyvecilik altın çilek üreticisi Mustafa Sidat gibi isimler vardı.

Ayrıca sağlıklı beslenme ve diyet uzmanı doktor Taylan Kümeli kuruyemişin içerdiği mineralleri, vitamin değerleri şifa etkileri hakkında bilgi verdi. 

 

Akses Gıda Şirket Müdürü Serhat Akdemir yaptığı konuşmasında; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Devamlı yiyorum, çok faydalı’’ dediği ve gündeme gelen meyve altın çilek. Daha sonra “Altın çilek hapı içti ve yaşamını yitirdi” şeklinde  basının bazı mecralarında yer aldığı Fatma Sinaplı isimli kişinin altın çilek hapından ölmediği, Adli tıp raporları ve bilirkişi raporları ile yüksek tansiyondan yaşamını yitirdiği kanıtlandığını vurgulayarak  . “Ancak üretim çok zarar görmüştür” Dedi ve belgeler basına gösterildi. 

Yanlış basına verilen bilgi ve acele edilen araştırmasız ‘’Altın Çilek hapından yaşamını yitirdi’’ haber neticesinde ihracatta yüksek seviyede seyreden Altın Çilek meyvesine zarar verdiği özellikle altın çilek üreten çiftçilere, İstihdama büyük bir darbe olduğu ana sorunlardan biri olarak toplantıda ele alındı.

 

Hap içinde hiç bir gram kadar bile kuru meyve altın çileğin olmadığı resmi laboratuvar araştırmalarınca netice alınması haklılıkları ve masumiyetleri temiz cıktığı gibi ayrıca, konsantre beslenme diye piyasaya sürülen bu tür ilaç türündeki haplarıda kesinlikle tafsiye etmediklerini dile getirdiler.

 

Ekonomiye yıllık olarak  3.5 milyar dolarlık gelir sağladığı ayrıca 3.000 kişiye istihdam yarattığı,kuruyemiş dükkan işletmecileriyle istihdam rakamın çok yüksek seviyelerde olduğu belirtildi.

 

Devletin üretim için çiftciye destek pirimlerin birkaç tohum için verildiği, kendilerine verilmediğinden dışarıdan ithal edilen tohum imalat girdilerinde şişkinlik yaratması dış ticaretde rekabet avantajı yakalıyamadıklarından, büyük marketlerin maddi imkanları neticesinde dayatmaları pazarlama sorunu yaşadıklarını marketler kanunun çıkmasını, pazarlama sıkıntıların, sorunların çözülmesini beklemektedirler,

 

TUKSİAD  Şükrü Ünal Türkiye’de tüketilen kuruyemiş rakamlarından örnekler vererek, ayçiçeği 110 bin ton, antep fıstığı 100 bin ton, fındık 650 bin ton, fıstık 80 bin ton, kayısı 350 bin ton, digerleri kuş üzümü, kuru incir ve leblebi  şeklinde sıraladı.

 

Altın Çilek faydalarını şu şekilde açıkladılar;

Kilo vermeye yardımcıdır, diyabet ( şeker) hastalarına faydalıdır, sindirim sistemindeki parazitleri yok eder, dünyanın en zengin lif oranına sahip meyvesidir.

c vitamini oranı yüksektir,antioksidan ihtiva eder,aynı zamanda bu mucizevi meyve kanı arındırır,görme sinirlerini yapılandırır, prostat ve boğaz hastalıklarının tedavisinde olumlu etkileri vardır.,dünyanın en zengin lif oranına sahip meyvesidir. kilo vermeye son derece faydalı bir meyvedir,diyabet ( şeker) hastalarına faydalıdır,antioksidan oranı yüksektir,kalp,verem ve idrar yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır. c,b1,b2,b3 ve keroten gibi vitamin ve mineraller bakımından çok zengin bir meyvedir,potasyum değeri çok yüksek bir meyvedir. Kalsiyum değeri aşırı zengin olduğundan okul öncesi çocukların gelişiminde çok etkilidir. metabolizmayı hızlandırır,kan dolaşımını düzenler,idrar söktürücü özelliği vardır. Kalorisi az dır,sindirim sistemindeki parazitleri yok eder,ilaç sanayiinde kullanılmaktadır,aroma ve mayhoş tadından dolayı pastacılık, dondurma aroması olarak ve marmelat yapımında kullanılır,meyve salatalarında, tatlılarda ve turtalarda kullanılır,reçeli son derece lezzetlidir,cildi güneşten korur ve cilt kanserini önler,deri gerici özelliği olduğundan yaşlanmayı geciktirir.
kandaki fazla ürik asitin atılmasına yardımcıdır,içerisinde 8 ayrı alkolid bulunmaktadır.bu alkolidler bitkisel kökenli ilaçların yapımında kullanılmaktadır.
kanı arındırmaya yardımcı olur. görme sinirlerini yapılandırmaya yardımcı olur.
prostat ve boğaz hastalıklarının tedavisinde olumlu etkileri olduğu gözlenmiştir

 

Diyet Uzmanı DoktorTaylan Kümeli kuruyemiş üzerine çok geniş bilgiler verdi faydalı umduğumuz sunumdan özet olarak;

 

“Kurutulmuş meyvelerin enerji, kuvvet ve öğrenme üzerinde olumlu etkileri vardır.Bu nedenle özellikle spor sırasında gücü artırır. Kötü kolesterolü düşürür.

Beslenme sorunlarına bağlı kansızlıkları önler. Emziren annelerde süt oluşumunu artırır. Hastalıkların ve yaraların iyileşmesini hızlandırır, kolaylaştırır. Kurutulmuş meyveler içerdikleri lif zenginliğiyle mide bağırsak sistemi kanserlerinden korur ve kabızlığı önler

 

Kurutulmuş meyvelerin besin değeri sıralaması yapılması gerekirse; kayısı, incir, erik,üzüm,kızılcık olarak sıralanabilir. Lif, vitamin, mineral, fitobesinler, potasyum bakımından kurutulmuş meyveler bulunmaz birer kaynaktır.

 

Kuru elma, Nefes darlığı, astım ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucu etkiye sahiptir. İçerdiği zengin lif sayesinde bağırsakları temizler. 

 

Kuru erik, Bol miktarda B vitamini, A vitamini ve E vitamini içerir. Bağırsakları çalıştırır, içerdiği zengin potasyum ve magnezyum sayesinde metabolizmayı hızlandırma özelliğine sahiptir.

 

 

Yaban mersini,Yaban mersininin kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktif hale getirmektedir. Kan şekerini düşürüp bağırsak metabolizmasını düzenlemektedir. Kalp krizi riskini azalttığı, göz yorgunluğunu giderdiği, şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarını engellediği bildirilmektedir. Yapılan araştırmalarda 100gr yaban mersinin 14gr karbonhidrat, 0,6gr protein, 0,3gr yağ, 13mg C vitamini, 100 IU A vitamini ve 58 kalori içerdiği belirlenmiştir. Sodyum içermeyen, mineral ve vitaminlerce zengin olduğu belirlenen yaban mersininin insan sağlığı açısından çok yararlı olduğu yapılan araştırmalarca ortaya konulmuştur.

 

 

Kuru kayısı,Besleyici ve potasyum açısından çok zengindir. Sindirim sorunlarına iyi gelir; stresi, kansızlığı önler. İçerdiği A vitamini akne gibi cilt bozukluklarını önler. Büyümeye yardımcıdır, görme fonksiyonlarını güçlendirir, şeker hastalığının gelişimini engeller, bağışıklık sistemini korur.

 

Potasyum başta kalp kasları tüm kasların ve sinirlerin iyi çalısmasını sağlar. Kayısı lifli bir meyvedir. Lifli besinlerin kan şekerinin dengeli yükselmesini sağladıkları, zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini kısalttıkları için kanserden korunmada faydalı oldukları saptanmıştır.

 

 

Dut Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden zengin olan dutun birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Beyaz dut ateş düşürücü ve idrar söktürücü (diüretik) etkiye sahiptir. Karaduttan elde edilen şurubun ise ağız ve boğaz hastalıklarında olumlu etkiye sahiptir.

 

Kuru incir,İncir, içerdiği yüksek oranlardaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besindir. 100 gr. kuru incir yenilirse vücudun günlük gereksinimlerinden kalsiyumun %17'si, demir ve magnezyumun %30'u, fosforun %20'si, B1 vitamininin %5'i ve B2 vitamininin %4'ü karşılanmış olur. İncir, içerdiği yüksek orandakiliflerle kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlar.Sindirimi kolaylaştırır ve vücudumuzu bakterilere karşı koruyucu etkisi vardır. Yüksek orandaki kalsiyum ve fosforla kemik ve dişler üzerinde koruyucu etkileri vardır: incirin içerdiği kalsiyum, diğer besinlerdekine göre daha kolay sindirilir.

 

 

Kuru Üzüm,Karbonhidrat içeriği dolayısıyla iyi bir enerji kaynağıdır. Kuru üzüm A, B1, B2, C vitaminlerini ve çok çeşitli mineraller (demir, çinko, potasyum, magnezyum, fosfor) içerdiğinden dolayı iyi bir besin, faydalı bir ilaçtır. Özelikle bedensel gelişimde etkilidir.  

Hurma,insanoğlunun yetiştirdiği en eski bitki çeşitlerinden biridir. Hurmanın içerdiği demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini kontrol eder ve özellikle hamilelikte kansızlığın engellenmesini ve bebeğin gelişimi için hayati önem taşıyan kandaki alyuvarlar dengesinin uygun hale gelmesini sağlar.”bilgileri verdi

 

yilmazparlar@yahoo.com

 

     www.brochure-design.com
HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

HABERLER-EKONOMİ-TURİZM-KÜLTÜR SANAT-EMLAK-OTOMOTİV-HAGAZİN-MODA-SİNEMA-SAĞLIK-KİTAP-KADIN