HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

 

 

NET NEWS AGENCY                      MAYP ENTERPRISE EXIM SRL                                WORLD NEWS

 

 

 

 

 

 

NET HABER AJANS

 

  ONLİNE HABER AJANSI

HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

 

 

 

 

 

 

   

AĞAOĞLU RÜZGARI ESMEYE DEVAM

 

Çevre dostu yeşil konutlar üreten Ağaoğlu kullanılacak enerjiyide, estikce temiz yenilebilir rüzgar enerji ile bütünleştirmeye devam ediyor. 

Başarılı olduğu Gayrimenkul sektörüyle birlikte geleceğin sektörleri arasında ilk sırada gösterilen enerji sektörüne büyük hedeflerle giren Ağaoğlu en zengin 100 Türk arasında “ilk on sırada” olan ünvanını enerjide de “ilk on enerji üreten şirket” arasında olmaya kilitlendi.    

Dünya Lideri  Danimarkalı rüzgar türbini üreticisi Vestas şirketi ile anlaşma imzalayarak kapasitesini 21 MW’lık kapasite artırdı ve Enerji Grubu'nun toplam kurulu gücü 147 MW'a yükseldi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan ile Danimarka Krallığı Ticaret ve Yatırım Bakanı Pia Olsen Dyhr da katıldığı imza töreninde konuşan Ağaoğlu   “Türkiye’nin bir numaralı sorunu cari açık. Cari açığın yarıdan fazlası ise enerjide dışa bağımlı olmamızdan kaynaklanıyor. Yerli ve yenilenebilir enerji yatırımları ile Türkiye’nin bu alandaki açığının giderilmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Bu yatırımlar için 3 yılda 2.5 milyar TL’lik bir bütçe ayırdık. Bu yatırımlarımızla ayrıca yılda 1.5 milyon ton karbon emisyonunun da önüne geçeceğiz” dedi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan, "2023 hedeflerimiz arasında enerji üretimimizi 500 milyar kWh'nin üzerine çıkarmak ve Avrupa standartlarında üretim yapmak var. Türkiye'de iki alanda çok ciddi potansiyel bulunuyor. Birincisi enerji üretimi. Bir diğeri ise enerji verimliliği. Her iki alanda da büyük fırsatlar bulunuyor. Türkiye'nin nüfusu ve başka etkenler düşünüldüğünde kısa vadede petrolden bağımsız bir enerji üretimi söz konusu olamaz. Ancak yapılacak yatırımlarla kısa sürede yenilenebilir enerjinin toplam enerji üertimi içindeki payının çok artacağını öngörüyoruz" dedi. 

Törende görüşlerini paylaşan Danimarka Krallığı Ticaret ve Yatırım Bakanı Pia Olsen Dyhr ise, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Murat Mercan ile birlikte Ağaoğlu-Vestas imza törenine şahit olmaktan dolayı onur duyuyorum. Devletler, temiz enerji alanında iddialı hedefler koymalılar. Bu hedeflerin gerçekleşmesinde firmaların yatırım yapmaları çok büyük önem taşıyor. Bugün atılan imzalar, temiz teknoloji alanında koyulan hedeflerin uygulanmasında önemli bir adımı temsil ediyor.Danimarka'nın geçen yıl açıkladığımız 2050 enerji stratejisi çerçevesinde, tüm enerji üretiminin yenilenebilir enerjiden sağlanması ve 2020 yılına kadar elektrik enerjisinin yarısının rüzgar enerjisinden elde edilmesi hedeflenmektedir. Bugün gerçekleştirilen toplantılarımız sonucunda, yenilenebilir enerji alanında Türkiye ve Danimarka işbirliğinin geliştirilmesi kapsamında önemli kararlar almış bulunmaktayız.” Dedi ve İmza törenine geçildi. Tören sonrası Ülke hatırası hediyeler takdim edildi.

 

DEİK toplantısında İki Ülke Bakanları yine geleceğe ışık tutan, umutlu, doğayı koruyan yenilebilir enerji üretme birlikteliklerini dile getiren konuşmalar yaptılar.

 

yilmazparlar@yahoo.com 

     www.brochure-design.com
HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

HABERLER-EKONOMİ-TURİZM-KÜLTÜR SANAT-EMLAK-OTOMOTİV-HAGAZİN-MODA-SİNEMA-SAĞLIK-KİTAP-KADIN