Main Heading Goes Here Subheading Goes Here Nethaberajans.com Your Page Title Goes Here Home Your Page Title Goes Here Netnewsagency Design Free Css Templates

 

 

HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

 

 

NET NEWS AGENCY                      MAYP ENTERPRISE EXIM SRL                                WORLD NEWS

 

 

 

info@nethaberajans.com

 

 

NET HABER AJANS

 

  ONLİNE HABER AJANSI

HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

 

 

 

 

 

 

HABER/ YILMAZ PARLAR 

 

    

TURİZM DURAĞAN NOKTASINDA.


TUROB Başkanı Timur Bayındır “Devletimizin de bize yardımcı olması lazım”


İstanbul Valisi Vasip Şahin "Merkezi idarenin temsilcileri olarak bizlerin ilk etapta yapabileceği şey, tıkandığınız yerlerde sizlerin önünü açmak ve destek vermek"  


İstanbul Valisi Vasip Şahin, WOW İstanbul Hotels & Convention Center'ın ev sahipliğinde Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) tarafından düzenlenen Ekim ayı -Geleneksel Öğle Yemeği'nde turizmcilere destek sözü verdi. 

Wow Otel’in ev sahipliğinde düzenlenen yemeğe İstanbul Valisi Vasip Şahin, Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin, TUROB Başkanı Timur Bayındır, TUROB üyeleri ve Basın mensupları katıldı.

TUROB Başkanı Bayındır yaptığı açılış konuşmasında önemli inceliklerin altını çizdi. “Cumhuriyetimizin 91 yılını gecikmiş olsada kutlama olanağı buluyoruz. Kayıtsız şartsız demokrasi ile idare edilen bir ülke için verilen milli mücadelemizi saygıyla anıyoruz.”


Karaman'da yaşanan maden kazası ile ilgili üzüntüsünü dile getiren Bayındır. “STR Global verilerine göre, Dünya turizmi son on yılda büyümesini istikrarlı bir şekilde büyütüyor. Bu arada Türkiye turizmide büyümekedir, bilhassa İstanbul turizmi gelişmektedir, yalnız bu oranlara baktığımız zaman

İstanbul'da turist sayısında gerçekleşen artışın, otel doluluklarına arzu edildiği kadar yansımadığını değerlendirdik.

Arzu ettiğimiz ivmeyi maalesef yakalayamadığımızı, durağan bir pozisyon sergilediğimizi görüyoruz. Tam da bu noktada, durum tespiti yapıp, tablolar çizmekten öte, yeni bir adım atılması gerektiğini de vurguladık. Yaptığımız bu önemli tespitler doğrultusunda elbette ki planlamalar da geliştiriyoruz.”

Sözlerine açıklama getiren Bayındır  “Turizm sektörünün olmazsa olmaz ayağı ulaşım. İstanbul bu konumda çok şanslı. Havayolu ile İstanbul'a gelenlerin yüzde 51,2'si transit yolcu, geri kalanı İstanbul'a çıkış yapıyor. Bu yüzde 51,2'lik transit yolcunun bir gece İstanbul'da cazip tekliflerle konaklatamaz mıyız?' şeklinde  çalışmalara başladık. Bu konuda devletimizin de bize yardımcı olması lazım. Ancak THY veya İstanbul'a transit yolcu taşıyan havayollarıyla yapacağımız bir anlaşma ile uçak, otel ve bir gün şehir turu dahil cazip bir fiyat yaratabilirsek bir gece daha konaklatabilirsek İstanbul açısından büyük bir kazanç olur" sözlerine karşılık;

İstanbul Valisi Vasip Şahin “Turizm insanın varoluşundan itibaren yaşanan bir olgu. Turizm ülkelerin ekonomik, kültürel ve sosyal gelişimine katkı sağlıyan emek çekilen bir sektör. İstihdam açısından önemli bir imkan sağlamaktadır. İstanbul'a gelen turist sayısında geçen yıla oranla yüzde 13 oranında büyüme sağlamışız. Bunun biraz daha para bırakan ve kazanç sağlayan bir niteliğin kazanması da bizim gayretimizle olacak. Özellikle transit yolcuların İstanbul'a uğradıklarında onların bir veya iki gün burada vakit geçirmelerini sağlayabilecek bir takım tedbirler alacak çalışmalar yapmak çok güzel bir proje. Bu konuda da bize düşen bir görev, tıkandığınız yerlerde sizlerin önünü açmak.  Biz buna hazırız." dedi. 

TUROB Başkanı Bayındır ayrıca “Verdiğimiz mesajların sektörümüz tarafından doğru algılandığını ve etkisini gösterdiğini de görmek bizler için sevindirici. Öteden beri yapılan turizm yatırımlarının gerçek ihtiyaç ve analizlere göre yönlendirilmesini savunuyoruz. Nitekim açıklanan son teşvik raporunda aktarılmış olduğu gibi, yatırımların Anadolu'da yoğunlaşması, turizmin çeşitlendirilmesi yolunda çok önemli bir adım olacaktır. Teşvik belgelerine bağlanan otel yatırımlarında bir yavaşlama olmakla beraber, Ülkemizde otel yatırımı yapılacak şehir sayısı 49'a çıktı. Her ne kadar yatırım yoğunluğu Antalya ve İstanbul'da olsa da, Anadolu şehirlerinde yavaşta olsa yatırımlarda artış gözlemlemekteyiz.

Misafir memnuniyeti ve beklentilerinin esas alındığı sektörümüz için doğru ve uzun vadeli istihdam, en önemli kriterlerin başında gelmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın son verilerine göre, İstanbul'daki Bakanlık ve Belediye Belgeli otellerin toplam yatak sayısı 150 binin üzerindedir. Bu da yaklaşık 100 bin istihdam gücü demektir. Ülkemiz ekonomisinde turizm, başka sektörlere göre aynı istihdam hacmini daha az yatırımla gerçekleştiren bir sektördür. Sektörümüzde, 1 kişilik iş yaratmak için gerekli yatırım miktarı 1,5 milyon TL'dir.

Turizm sektörünün emek - yoğun bir sektör olması ve otomasyona diğer sektörlerden çok daha az imkan sağlaması, bu sektörde insan gücüne olan ihtiyacı daha da artırmaktadır. Buradan yola çıkarak, gerek doğru kabiliyetleri, doğru pozisyonlarda istihdam edebilmek, gerekse sürdürülebilir insan kaynağı sağlayabilmek adına, Üsküdar Belediyesi ile işbirliği başlatmış bulunuyoruz.

İstanbul'da faaliyet gösteren, Birliğimiz üyesi tüm tesislerdeki istihdam gereksinimlerinin, en doğru ve hızlı bir şekilde karşılanmasını sağlayacak bu işbirliğinin, sektörümüz adına örnek teşkil edeceğine inanıyor, ülkemizin öncelikli konusu istihdam kapsamında, örnek olacak bu gibi girişimlerin yaygınlaşmasını temenni ediyor, konuya olan özverili yaklaşımı sebebiyle Sayın Başkanımıza teşekkür ederim.”dedi


Yemek esnasında sohbet fırsatı bulduğumuz Crowne Plaza İstanbul Harbiye Genel Müdürü Sayın Ziya Altınay, verdiği bilgiye göre Otelleri hakkında “Dünyada 100’den fazla ülkede 9 farklı marka ile temsil edilen; toplamda 4600’den fazla oteli, 650 binden fazla odası ile dünyanın en fazla oda kapasitesine sahip uluslararası otel zinciri olan Intercontinental Hotels Group (IHG) bünyesinde yer alıyor.” Bilgisini alıyoruz.


Yeni üye olan otellerden  Almina Hotel, Crowne Plaza İstanbul Harbiye, Dosso Dossi Hotels Old City Sultanahmet Marma Hotel, The Green park Pendik Hotels & Convention Center, Wellborn Luxury Hotel, Workinn Hotel, Wyndham Grand İstanbul Levent, WOW Airport Hotel ve  WOW İstanbul Hotele plaketler takdim edildi.


yilmazparlar@Yahoo.com


 

     www.brochure-design.com
HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

HABERLER-EKONOMİ-TURİZM-KÜLTÜR SANAT-EMLAK-OTOMOTİV-HAGAZİN-MODA-SİNEMA-SAĞLIK-KİTAP-KADIN