Main Heading Goes Here Subheading Goes Here Nethaberajans.com Your Page Title Goes Here Home Your Page Title Goes Here Netnewsagency Design Free Css Templates

 

 

HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

 

 

NET NEWS AGENCY                      MAYP ENTERPRISE EXIM SRL                                WORLD NEWS

 

 

info@nethaberajans.com
HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER
 

NET HABER AJANS

 

  ONLİNE HABER AJANSI

HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

 

 

 

 

 

 

HABER/ YILMAZ PARLAR 

 

    

TURİZME ÖRNEK HALKİDİKİ

Ülke tanıtımı amacıyla yüz civarında ülkeden, yediyüz kadar tur operatörün katıldığı EMITT fuarıyla eş zamanlı olarak, Yunanistanın turizmde parlayan yıldızı Halkidiki Bölgesinin beş ilçesinden biri olan Aristoteles Belediye Başkanı Georgios Zoumbas’ın 26 Ocak 2018 tarihinde İstanbul Richmond Hotel’de, Türkiye Otelciler Birliği'nin (TÜROB) öncülüğünde, düzenlediği tanıtım toplantısında turizm acenta sahibi Stefananos Hadjiminolis ve Maria Adamidou tarafından sunum yapıldı.


Yunanistan'daki Halkidiki kentinin kuzey doğu bölgesinde bulunan büyük filozof Aristoteles'in doğduğu yer Aristoteles Belediye Başkanı George Zoumpas, Aristoteles turizm bölgesini Türk pazarının değerlendirmelerine sunmak için gerçekleşen toplantıda bulunan, İstanbul'un turizm muhabirleri ve seyahat acenteleri ile birlikde olmaklan onur duyduğunu, konukları ağırlamakdan zevk alacağını, Aristo Belediyesi ile Türk turizm pazarı arasında yeni bir dönemin başladığını, ifade etdi.


Mantığın babası olarak bilinen, bilimin temellerini atan, siyasetin ilkelerini belirleyen, tüm zamanların en büyük uluslararası kişiliklerinden biri olan, görüşleri ve düşüncelerinin dünya birliğini ve barışı güçlendireceği beklentisiyle 2016 ve 2017 yıllarını "Aristoteles'in Yıldönümü Yılları" olarak UNESCO tarafından ilan edilen Aristoteles’in doğduğu yerin hala doğal güzelliğini koruması doğa güzelliğiyle ön plana çıkacak destinasyonlara gerçekden iyi bir örnek.


Platon ile batı düşüncesinin en önemli iki filozofundan biri sayılan, fizik, gökbilim, ilk felsefe, zooloji, mantık, siyaset ve biyoloji gibi konularda pek çok eser vermiş olan, Aristoteles “Çünkü doğaya güvenilir paraya değil”dediğinden olmalıki gıbta edilecek kadar elde değmemiş tabiat güzelliklerini korumuş bir turizm bğlgesi.


"Yaşamak için babama borçluyum, ancak öğretmenime iyi yaşamak için borç veriyorum" diyen, Makedonyalı Büyük İskender’in öğretmeni Platon’un öğrencisi Aristoteles’in doğduğu ilçe çam ağaçlarının altına konumlanmış büyük bir bölgeyi kapsıyan, her tarafı altın renkli boydan boya uzanan saf kumsallarla çevrili plajlara, nefes kesici çoğu turkuaz renkli denize sahip

Harika yarımadadan oluşan Halkidiki bölgesinde, sarı beyaz kumlaryla altın kumsalların yumuşaklığını, turkuaz renkleriyle denizinin güzelliğini, çam kokuları ve kuş cıvıltılarını, yapılan sunum içerisinde görselden hissediyorsunuz.


Yapılan sunumlarda, verilen bilgilere göre Aristoteles 20 Bin nüfusa sahip bulunuyor. 5 ve 4 yıldızlı otellerinde aralarında olduğu çoğunluğu dünya standartlarını yakalamış diğer yıldızlı ve yıldız olmayan butik otellerin yatak sayısı12 bin kadar.


Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorlukların bünyesinde bulunan çok sayıda antik kent müze ve manastırı olan bölgede, Osmanlı’dan kalan eserlerin iki ülke kardeşliğin  sembolü, iki ülke arasındaki barış köprüsü olduğu vurgulandı.

Şarap üretiminde de önemli bir potansiyele sahip olduklarını ve 3 şarap fabrikalarının bulunduğunu söylediler.


Mavi bayraklı turkuaz deniz, sarı beyaz kumlar, doğal güzellikler, ücretsiz plajlar, deniz mahsülü yiyecekler, uygun fiyatla ziyaret edebileceğiniz, Sessizlik arayanlar kadar, aktiviteleri ve gece eğlenceleriyle her turist profiline hitap etdiklerini, tatil geçireceğiniz kültürle beslenebileceğiniz yer olarak dile getirdiler.Güzel eğlenceli tavernalara, zengin balık çeşitli restaurantlara, kafelere geleneksel Yunan mutfağına ev sahipliği yapan, aslında Yunanlıların yazlık bölgesi olan Halkidiki’nin Selanik’e bir saat mesafe uzaklığı, ulaşım kolaylığı olan Aristoles’e beşinci elementi keşfetmeye davet ediyorlar.

Eski Yunan filozofunun öğretilerinin rehberliğinde insan varlığının gizemini derinden incelemek için, Aristoteles'e gidip "5. unsur" un gizemini bulun diyorlar.

Dünyanın dört unsuru; Ateş, Hava, Su ve Toprak.Toprak, Havadaki Vizyon, Su'nun canlandırıcı gücü, Ateşin katalitik rolüne Aristoteles eter ekledi. Beşinci unsur, dünya   enerjisini temsil ediyor. Her şeyi bağlayan ve dengeleyen, uyum ve dengeyi yaratan bir katalizör görevi yapıyor.

Elementleri sembolize eden, Aristoteles menüsü; İncir, bulgur, çeşitli otlar, kuruyemiş, keçi peyniri, bal, tavuk yiyeceklerin çeşitli baharatlarla harmanlayıp kırmızı şarap ve özel bir sunumla servis edildiği açıklandı.Halkidiki yarımadada bulunan, Athos- Aynoroz Özerk Bölgesi’ne özel izin alınarak tekneyle gidilebiliniyor, Yunanlılar için kutsal bir bölge ve rahiplerin yeri olarak biliniyor. Kadınlar zaten giremediği gibi erkekler de belli sayıda alınıyor.Mis gibi doğa ve harika bir denizin tadını çıkararak doğanın içinde huzur bularak, kayalıkların oluşturduğu minik havuzlarda girelebileceğini, plaj karşısında, küçük kayalıklara yüzmenin yumuşacık kumlarda güneşlenmenin keyfini çıkartılacağını dağ manzaralı restaurantlarda yemek yenilebileceğini, güzel plajları kadar akşamları eğlenmek isteyenlere de hitap etdiğini yine kısa söyleşi yaptığım Dimaki turizm acenta sahibi Georgia Dimaki söylüyor.


yilmazparlar@yahoo.com

     www.brochure-design.com
HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

HABERLER-EKONOMİ-TURİZM-KÜLTÜR SANAT-EMLAK-OTOMOTİV-HAGAZİN-MODA-SİNEMA-SAĞLIK-KİTAP-KADIN