Main Heading Goes Here Subheading Goes Here Nethaberajans.com Your Page Title Goes Here Home Your Page Title Goes Here Netnewsagency Design Free Css Templates

 

 

HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

 

 

NET NEWS AGENCY                      MAYP ENTERPRISE EXIM SRL                                WORLD NEWS

 

 

 

info@nethaberajans.com

 

 

NET HABER AJANS

 

  ONLİNE HABER AJANSI

HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

 

 

 

 

 

 

HABER/ YILMAZ PARLAR 

 

    

TURİZMDE YENİ ARAYIŞLAR 


22 Ocak-25 Ocak tarihlerinde, TÜYAP'ta,  70’  in üzerinde ülke ve 4500 firmanın katılımıyla gerçekleşen turizmcileri biraraya getiren 19. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat (EMITT) Fuarı'nda, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD), Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği'nin desteğiyle ''Turizm'de Yeni Arayışlar '' konulu panel düzenledi.


Panelin açılış konuşmasını yapan, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) ve Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği'nin Başkanı Celal Toprak EMITT fuarının önemine dikkat çekti.

Başkan Celal Toprak, Turizmin yaygınlaştırılmasına vurgu yaparak, Ekonomi Gazetecileri derneği olarak, Kültürel zenginlikleri başta olmak üzere turizmin her alanında kaynakları olan, Türkiye turizmin deniz-kum-güneş algısından çıkartılması için EMITT fuarını  benimsediklerini, Yurdun her kesiminin keşfedilmesine turizmin buralarda da gelişerek, gelir dağılımındaki adaletide sağlıyabileceği anlamında sözlerle konuşmasını özetledi.   

Toprak, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu kürsüye davet etti. Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü’nün gelişmesini, Basın desteğiyle birlikte, fuar-kongre turizmiyle ilk sıralamalara girecek inançta olduklarını, büyük hedefleri ve bu konuda heyecanlarının doruklarda olduğunu ifade ettiler.


Açılış konuşmaların ardından, Moderatörlüğünü AB Vizyonu Genel Yayın Yönetmeni Serap Girgin Baykal’ın yaptığı panele geçildi. Panelistler, Abdurrahman Yıldırım (Habertürk Gazetesi Yazarı), Kerem Köfteoğlu (Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği Başkanı), Mücella Tarhan (TURSAB Başkan Danışmanı Turizm Ev Komitesi Başkanı ve www.villadatatil.com  Sahibi ), Mehmet Emin Kocaaliler ( İstanbul Hilton Garden Inn Genel Müdürü), Esra Alkan (Turizm YazarıYönetmen ve Yapımcı)


Moderatör Serap  Baykal “Turizmde yeni arayışlar” konsepte uygun giriş yaptığı panel hiperaktif ortamda geçti. Tam bir homojen algı ve fikirler birliğiyle, adeta beyin fırtınası yapıldı.  
Dünyanın en büyük dördüncü turizm fuarındaki panelde konu başlığı ile “Nasıl çeşitleme yapılabilir.” Masaya yatırılan Turizmi, Türkiye’ye yaymak, Kırsal bölgeleri geliştirmek, bunun için bölgeleri tek tek kalkındırmak yerel ürünleri geliştirmek ortak fikirlerdi.


Moderatör Serap  Baykal konulara göre panelistlere söz verdi. Mehmet Emin Kocalililer Türkiye turizmi, Ortadoğunun  katılımıylada, Avrupada  Dünyada etkin bir rol oynadağını, ancak geçmişteki kriz ve terör yıllarında iç turizme ihtiyaç hissedildiğini özellikle Avrupa ülkelerinde çeşitlendirme sorumluluğu hissetmeye başladıklarını vurguladı.  Kültürel miraslarımızdan, Dini ve müze mekansal ziyaretlerin müzekartı ile yerli turizme etki yaparak oranların artığını ziyaret sayısının çoğaldığını örnekledi. TÜYAP Fuar alanına Beylikdüzü’ne raylı sistem ulaşımın eksikliği örneğiyle birlikte, ABD organizatörler tarafından sorulan Haliç Kongre Merkezine ulaşım açısından ne kadar alt yapı eksikliği olduğunu dile getirdi.

Sağlık turizmi Sağlık Bakanlığınca her platformda turizme entegre olacağı her alanda konuluşurken, meclis tasarısında olmadığını vurguladı. 

TRT Televizyonlarında “ Kalk Gidelim “ Programı ve aynı şekilde aynı başlıklı kitaplarından tanıdığımız, Esra Alkan Türkiye olarak tek tipe gittiğimizi ve Turizmde bundan payını alarak tek tip ülke turizmi  deniz-kum-güneş üçgenine sıkıştığı sözüyle başladı. Basından bir yazarımızın Turizm hakkında yazdığı makaleden aktarma yaparak yazarın sözlerine atıf yaptı. Kişi başı turizm gelirlerinin yıllar sonra inişli çıkışlarına son dönem dikkat çekici düşüşüne verimliliğin azalmasına ilgili hükümet görevlilerin hesapları değiştirmesi sonucu rantabl göstermesinin ne yarar getireceğini kimi kandırdığımızı sorguladı.

Klasik Turizm Paket ürünlerin, Ülkesinde zor geçinen Avrupa orta gelirli kimselerin ülkemizde lüks tatil yaptıklarını ancak onlara sunulan ürün nedeniyle kültürel hiçbir ziyaret yapmadan ülkelerine uğurladığımızı senaryosunu özetledi. Ülke ancak çekici filmlerle belgesellerle tanıtımı ile cazip hale getirilerek ürün sunulmasını detaylarını verdi.  

 Abdurrahman Yıldırım Sinop şehri örneğinden yola çıkarak, gelecek vadeden turizmde yıldızı parlayacak şehre nükleer santral kurulmasının yanlışıyla, yerel kültürün ve gastronomi  turizmin tanıtılması gereğini savundu. Deniz-kum-güneş ve her şey dahil klasik turizmin önemli olduğunu ancak çeşitlendirmek ve yeni ürünlerin devreye girmesinin altını çizdi.

 

TURSAB Başkan Danışmanı Turizm Ev Komitesi Başkanı ve www.villadatatil.com  Sahibi  Mücella Tarhan klasik üçlemeli Türkiye kitle turizmi kökenli olduğunu söyledi.

Bireysel turizmin öneminide kavrayarak bu alanada geçtiğini vurguladı. Dünyada ağır basan bireysel turizme ağırlık verilmesi kişi ihtiyaçlarına görede ürün çeşitleme yapılması gerektiğini vurguladı.   

Moderatör Serap Baykal, Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği Başkanı Kerem Köfteoğlu’ndan konuları toparlamasını istedi.

Kerem Köfteoğlu katılımcılara “Turizm deyince ne anlıyorsunuz?” basit bir soru sorarak ilginç başlangıç yaptı. İnsanının kendi ülkesini gezip tanıması esas olduğunun cevabın olması gerektiğini söyledi. Ülkesini gezen tanıyan yabancıya tanıtabilir. Turizmin anlamını bilir kıymetini bilir ancalk turizm bilincine sahip olabilir.  Türkiye turizmin geliştiğini ilk 10’da yer alarak büyük bir başarı yakaladığınıda ifade ederek küçümsenmeyecek bir boyutta olduğumuzu, fakat, İstanbul, Antalya, Muğla  İzmir 4 şehirde varlık gösterdiğimizi turizmin Anadolu’ya açılması gerektiğini vurguladı.

UNWTO ’nun yeni turist tipini 5 başlık altında topladığını, Hayal eden, araştırma yapan, tatili online alan, gittiği yerde deneyimleme yapan ve yaşadıklarını sosyal medyada paylaşan olarak değerlendirdiğini aktardı.

Sorularda genel olarak katkı ve yorum şeklinde oluştu. Panelistlerin soruları cevaplamasından sonra EGD’nin geleneksel toplu hatıra fotograf çekimiyle panel son buldu.     www.brochure-design.com
HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

HABERLER-EKONOMİ-TURİZM-KÜLTÜR SANAT-EMLAK-OTOMOTİV-HAGAZİN-MODA-SİNEMA-SAĞLIK-KİTAP-KADIN