Main Heading Goes Here Subheading Goes Here Nethaberajans.com Your Page Title Goes Here Home Your Page Title Goes Here Netnewsagency Design Free Css Templates

 

 

HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

 

 

NET NEWS AGENCY                      MAYP ENTERPRISE EXIM SRL                                WORLD NEWS

 

 

info@nethaberajans.com
HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER
 

NET HABER AJANS

 

  ONLİNE HABER AJANSI

HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

 

 

 

 

 

 

HABER/ YILMAZ PARLAR 

 

    

ULUSLARASI YOGA FESTİVAL ARDINDAN

Gazeteci Gözüyle Yoga Nedir? Neden Yapılır? Faydaları….  

Yoga Academy tarafından düzenlenen festivalde; 22-23 Ağustos 2015 tarihleri arasında dolu dolu iki gün tam programa katılmak suretiyle, bizzat uygulayarak gözlemlediğim, meditasyonun en etkili olduğu yöntemlerden biri olan yogayı, “Bedenin, zihnin ve ruhun mükemmel uyumu evrensel bütünleşmesi” sağlıklı beden, sağlıklı zihin, öz güven öz saygı kazanması her insanın mutlaka yapması gerekli şeklinde özetliyebilirim.


Duruşların gerek beden ve gerekse zihnin uyumlu eylemi sonrasında fiziksel ve zihinsel rahatlama sağladığını, yorgunluğu  tamamen kaldırdığını dayanıklılık, canlılık ve çeviklik kazandırdığına tanık oldum.


10 yıl süredir her ay Yoga festivali düzenleyen, Türkiye’den dünyaya açılan ilk ve tek Yoga okulu olan Yoga Academy’nin bu seferki durağı Kocaeli’ydi.


Uluslararası Yoga Federasyonu Başkanı Akif Manaf yönetiminde ve önderliğinde Emexotel’de gerçekleşen, Bilimsel temellere dayalı Orijinal Yoga Sistemi tekniklerinin uygulandığı festival programında; Muladhara (kök) Çakra çalıştırma teknikleri, Özgüvenin geliştirilmesi, Biyoenerji Teknikleri, Nefes Teknikeri, Svadhisthana (pelvis) Çakra çalıştırma teknikleri Yaratıcılığın geliştirilmesi, Manipura (Karın) Çakra çalıştırma teknikleri, Kararlılığın geliştirilmesi, Meditasyon, Gevşeme Teknikleri, Anahata (Göğüs) Çakra çalıştırma teknikeri, Sevginin geliştirilmesi ve Uluslararası Yoga Federasyonu Başkanı Akif Manaf’ın tüm Soruları  cevaplayan sohbet toplantısı konuları yer aldı.


Yoga Akedemy öğretmenleri tamamen gönül esasına dayalı gönüllü hocalar olarak, mesleklerinden zaman ayırarak Yoga Akademy’de bireysel sorumlulukla topluma inandıkları Yogayı aşılamak ve sağlıklı toplum kazandırmak adına görev üstlenmişler. Serap üstünova, Dilek İmre, Mine Kutluay, Beğüm Tosun, Neslihan Gül, Elçin Erener, Yaşam Balkoca, Sems Uzuneser isimli ve pek çok hoca üstat Akif Manaf’a Festival süresince yardımcı oldular.


Festival yaza damgasını vurdu. Yeşil çimenler üzerinde matlarıyla beyaz özel Yoga Akademy kıyafetleriyle, kelebekleri martıları andıran katılımcıların, özel hazırlanmış, başka dünyalara götüren melodilerinin birleşiminden ortaya çıkan enerjik müzik eşliğinde yaptıkları yoganın vücudu rahatlatdığını ve finalinde ise tüm alanda stresden arınmış neşenin doruğa çıktığını gözlemliyoruz.


Yoga disiblini ile beslenen zihin ve beden son derece hayatdan memnun neşeli pozitif enerjiyle hayat yolcuğuna devam ediyor.


Zihni kontrollü ve disiplinli hale getiriyor. Zihinsel ve Duygusal Denge, Yoga duruşları, nefes teknikleri ile birleşince zihinsel dinginlik ve duygusal denge sağlanıyor.

Sanskritçe Asana olarak isimlendirilen duruşlar tüm sinir sistemini kuvvetlendiren ve dengeleyen, zihni kontrollü ve disiplinli uyumlu ve huzurlu hale getiren bir dizi psikosomatik çalışmalar olarak değerlendirilmektedir..

 Konsantrasyonu artırırarak, odaklanmayı kolaylaştırmaktadır. Böylece Olaylara yeni perspektiflerden bakabilmeyi sağlamaktadır. Bireysel uygulanan yogada Rekabet aranmaz.  Hızlı olmak gerekmez. Bedenin sınırı kadar  uyum sağlayan, hayatın akışına ayak uydurmaktadır.

Yoga duruşlarıyla kan dolaşımı ve kandaki oksijen doygunluğu artıyor, kasları ve iç organları canlandırıyor,  bedende nefese alan yaratarak, omurga ve kasların doğru kullanılması oksijen alımı artırıyor. Omurga Esnekliği Güçlü Kaslar Kazandırıyor.

Stresi yok ederek neşe içinde canlı, sağlıklı bir hayat kazandırmak gibi pek çok sayısız faydalar sağlamaktadır.

Sinirlerin omurga boyunca bedenimize dağılması Sanskritçe yazılmış yoga metinlerinde  “Hayat Ağacı” adı verilmektedir. Düzenli yapılması sonucunda yoga yaşlılığı geçiktiriyor genç kalmayı sağlıyor

Sanskritçe Asana olarak adlandırılan duruşlar tüm sinir sistemini kuvvetlendiren ve dengeleyen, zihni huzurlu hale getiren egzersizlerdir. Orijinal Yoga metinlerinde 8.400.000 Asana’nın olduğu belirtiliyor. Bu rakam, evrendeki toplam 8.400.000 yaşam formuna karşılık geliyor. Asanalar, evrendeki evrim işlemini simgeliyor. Duruşlar düzenli uygulandıkça dayanıklılık, canlılık ve çeviklik kazandırıyor.

Eylül 2015 tarihinde İzmir’de tekrarlanacak geleneksel festivalde katılımcılar büyük enerji depo yüklü olarak döndüler.

yilmazparlar@yahoo.com


     www.brochure-design.com
HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

HABERLER-EKONOMİ-TURİZM-KÜLTÜR SANAT-EMLAK-OTOMOTİV-HAGAZİN-MODA-SİNEMA-SAĞLIK-KİTAP-KADIN