Main Heading Goes Here Subheading Goes Here Nethaberajans.com Your Page Title Goes Here Home Your Page Title Goes Here Netnewsagency Design Free Css Templates

 

 

HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

 

 

NET NEWS AGENCY                      MAYP ENTERPRISE EXIM SRL                                WORLD NEWS

 

 

info@nethaberajans.com
HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER
 

NET HABER AJANS

 

  ONLİNE HABER AJANSI

HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

 

 

 

 

 

 

HABER/ YILMAZ PARLAR 

 

    

ÇANAKKALE’DE GEÇİLİR

İSTANBUL BOĞAZIDA

Gemi Yakıt İkmalcileri Uluslararası 7.İstanbul Bunker Konferansında cesurca incileri döktüler.

“2023 hedeflerindeki 500 milyar ihracat” hedefinde gemi tedarik sektör payı %1,5 yani 7,5 milyar olarak düşündüğümüzde   limanlarımızı tercih edilen “ İkmal Limanları” konumuna taşımaz gerekir.”

Enerji koridorların önemli parçası olduğumuzu her alanda söz ediyoruz. Ancak dünya pastasında payımız ne durumda?

 

Gemi Yakıt İkmalcileri Derneği Başkanı A. Deniz Eraydın  “Rekabet ettiğimiz birçok liman vergisiz yakıt kullanıyor.”Biz sadece ÖTV'siz yakıta razı olduk. Türkiye de Gemi yakıt ve kumanya ikmalinden 5-6 Milyar dolar gelir elde edebilir.”

“7 gün, 24 saat, 365 gün/yıl faaliyet gösteren bir sektör. Devlet olarak 5 gün, 9 saat, 250 gün/yıl çalışarak hizmet vermeye çalışıyor.”

“Gümrüklerde yaşanan mesai sorunu ortadan kaldırılmalıdır. Nasıl şirketler gemilere 7 gün 24 saat ikmal yapıyorlarsa, gümrüklerde de çalışma saatleri 7/24 olmalıdır.”

"Rekabetçi Uluslararası Ticaret" işleyişi esas alınmalı”

“Bu sektörde lider olan ülkeleri devlet güçlü bir şekilde destekliyor.”

 “Uluslararası ticaretle uyumsuz kanun ve kurallar yüzünden yerimizde sayıyoruz. “3 taraf denizlerle çevrili. Ülkemiz coğrafyasının öneminin çok iyi bilinmesi gerekiyor. Yeni limandan ziyade mevcut limanlarda yeniden yapılanmaya ihriyaç var. Alt yapı eksikliğimiz var.”

“3 deniz var. Deniz Bakanı yok. Alınan karalar yapılan kanunlar, işi bilen işi yapan şirketlerin üye olduğu STK’ları dahil eden Konsey oluşturulmadan, fikir model örneklerleri alınmadan yapılması, Teknolojik Devlet kadroların olmayışı,”


1936 yılından gelen ve bu güne kadar hiçbir adım atılamayan boğazlar gemi geçiş trafiğinin, riskli ve karsız oluşları sohbetlerde dile getirildi. Klavuz kaptan keyfiyeti geçiş vergi alınmayışı, Mehmetcik’in Çanakkale’de destan direnişi şu anda Çanakkale’de İstanbul Boğazı’da “Yol geçen Han” durumunda olduğu.

Eski İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu’nun Nasia adlı tanker kazası sonrasında gece tanker geçişine izin vermeyen uygulamanın hala uyulduğunu bu tür adımlarla Boğazda isteğimize uygun anlaşmanın zamanla oturacağı fikirleri ortaya atıldı.

Her yıl düzenlenen,ve bu yıl 7 ncisi.olan Uluslararası İstanbul Bunker Konferansı, Gemi Yakıt İkmal (BUNKER) piyasasına daha fazla şeffaflık kazandırmayı amaçlayan gönüllü kuruluş Gemi Yakıt İkmalcileri Derneği’nin (GYİD) organizasyonu ile İstanbul'da Four Seasons Hotelde gerçekleştirildi. Konferansa Gemi Yakıt İkmal (Bunker) sektörü ile ilgili 20 ülkeden 260 civarında delege katıldı.

Türkiye Bunker Birliği Başkanı Ali Deniz Eraydin, Emre Dinçer, Deniz Ticaret Oda başkanı, Metin Kalkavan protokol konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Robin Meech, Marinos Argyroudıs, Cem Saral, Claudia Beumer,  Prof. Dr. Oral Erdoğan, Can Besev, Chris Fısher, Nigel Draffın, Unni Einemo, Prof. Dr. Mustafa Insel, Dr.Priya Visweswaran - Sevnur Çakmak, Capt. Sami Gürel, Mehmet ÖZcan & Mehmet Kürkçü, Konferans konuşmacılarıydı.

Konferansda, dünya limanlarında yürürlüğe giren ve girecek olan yeni kanunlar, kurallar ve uygulamalar mercek altına alındı.

Petrol piyasalarının gidişatı ve gelişmelerin bunker ürünlerine yansımalarının tartışıldığı konferansda, Bunker kredi riskleri ve finans yöntemleri tartışıldı. Düşük kükürtlü yakıtlar, alternatif yakıtlar ve yeni nesil bunker ürünleri hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Türk Ticaret Filosunun ve Koster filosunun yenilenme aşamasını yaşadığımız bu günlerde önümüzdeki 20 yılda kullanılacak yeni nesil ana makinalara, gemi yakıtlarına ve alternativ yakıtlara karar vermek konferansda fırsat olarak değerlendirildi.

Ayrıca uluslararası bunker şirketlerine gemi inşa endüstrimizi tanıtmak için de uygun bir organizasyon oldu.

Gemi Yakıt İkmalcileri Derneği Başkanı A. Deniz Eraydın ile konferans sırasında yaptığımız söyleşide Türkiye’de sektörün geliştirilmesi gerektiğini önemle vurguladı.

Başkan A. Deniz Eraydın bizi ve Dünya ülkelerden örnekler vererek verilerle hazin tabloyu çizdi.

Yaklaşık rakamlarla verdiği örnekde, Singapur’da yılda 130 bin gemi geçtiğini, yüzde 50’sine ikmal yapılabildiğini, 45 milyon ton civarında yakıt ikmali gerçekleştirildiğini söyledi.

Hemen dünya pazarını soruyoruz.? “Dünyada bütün gemi yakıt ikmalinin toplamı 350 milyon ton. Cebelitarık yılda yaklaşık altı milyar dolar gelir elde ediyor. Aynı şekilde Türkiye de 5-6 Milyar dolar gelir elde edebilir. İstanbul’da geçen gemi sayısı 50 bin, ikmal oranı ise 15 bin olduğunu düşündüğümüzde potansiyelin yüzde otuzu kullanıyoruz. 60 bunker barcı 1,7 Milyon ton satıyoruz. 30 bunker barcı ile Singapur 8 milyon ton satıyor.”  

 

Uygulama eksikliğimiz mi var ve neler yapmalıyız?

“Uluslararası standartlar, teknolojiler ve kabul görmüş uygulamalar var. Yaşadığımız çağa yakışmayan uygulamalar var. Yeni çağdaş anlayış yeni bir bakış açısı, stratejik farklı bir yaklaşım, çok süratli ticari çözümler, bizi sürdürülebilir başarıya götürür. Engel bürokrasiden vazgeçmek. Kontrol ve teminat mekanizmalarını ticareti aksatmayacak-yavaşlatmayacak şekile getirmeliyiz. Teknolojiden çok üstün seviyelerde yararlanmak. Verimli çalışma ve rakip limanlara karşı avantaj elde etmek için rasyonel yatırımlar yapmak. Resmi ve özel kurumlarımızın işleyişini uluslararası işleyişle entegre hale getirmek.

Uluslararası çevre ve güvenlik standartlarını benimseyip, gerekli kalite sertifikaları için eğitime daha fazla önem vermeliyiz.”şeklinde özetle sıraladı.


Yine ilgililerden aldığımız bilgilere göre; Türkiye’de 180 adet uluslararası liman, 53 adet yat limanı, 73 adet tersane, bin 489 adetlik (30,4 Milyon DWT ) deniz filosu, 384 adet de balıkçı barınağı bulunuyor. Türkiye’de 134 denizcilik eğitimi veren kurum/kuruluşu, 179 bin 828 kayıtlı gemi adamı sektörde yer alıyor. Ayrıca dış ticaret taşımalarında yüzde 80 denizyolu payı, 385 milyon ton toplam yük elleçlemesi bulunuyor.

Nasia adlı tanker kazasına dair Kültür Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'nün acilen görüş istediği, İstanbul 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu. "Boğaz'ın uluslararası trafik risklerinden korunması açısından en köklü tedbirin, akaryakıt tanker gecişinin yasaklanması olduğuna" karar verdi. "UNESCO'nun 17. genel konferansı neticesinde hazırlanan 'Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme' ülkemiz tarafından da imzalanmıştır. Bu sözleşme ile olağanüstü ve evrensel değerdeki kültür ve tabiat mirasının yer aldığı bir "Dünya Miras Listesi' nin hazırlanması hükme bağlanmıştır. Tabiat ve kültür değerlerinden seçilen 7 yerleşim veri bu listede yer almaktadır. İstanbul şehri de seçilen 7 yerleşim kapsamında Dünya Kültürel ve Doğal Miras Listesi'nde yer almıştır.

yilmazparlar@yahoo.com


     www.brochure-design.com
HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

HABERLER-EKONOMİ-TURİZM-KÜLTÜR SANAT-EMLAK-OTOMOTİV-HAGAZİN-MODA-SİNEMA-SAĞLIK-KİTAP-KADIN