Main Heading Goes Here Subheading Goes Here Nethaberajans.com Your Page Title Goes Here Home Your Page Title Goes Here Netnewsagency Design Free Css Templates

 

 

HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

 

 

NET NEWS AGENCY                      MAYP ENTERPRISE EXIM SRL                                WORLD NEWS

 

 

 

info@nethaberajans.com

 

 

NET HABER AJANS

 

  ONLİNE HABER AJANSI

HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

 

 

 

 

 

 

HABER/ YILMAZ PARLAR 

 

MÜKEMMEL FIATA 2014 DÜNYA LOJİSTİK KONGRESİ


Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği'nin (UTİKAD) ev sahipliğinde "Lojistikte Sürdürülebilir Büyüme" temalı FIATA Dünya Kongresi son derece başarılı, kusursuz, mükemmel organizasyon ile İstanbul Bomonti Hilton Hotelde gerçekleşti.


Tüm dünya sanayi, iş, finans dinamikleri sektörün en üst düzeyde tüm temsilcilerinde yer aldığı Kongreye yüksek seviyede katılım oldu. FIATA başkanı Francesco Parisi UTİKAD başkanı Turgut Erkeskin kongre sonunda Basın toplantısı düzenleyerek kongreyi değerlendirdiler.


Sunuculuğunu Ece Vahapoğlu’nun yaptığı kongrede Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Talat Aydın, İTO Başkanı İbrahim Çağlar, UTİKAD Başkanı Turgut Erkeskin, FIATA Başkanı Francesco Parisi, TT Kulübü Bölge Müdürü Andrew Kemp, Dünya Gümrük Örgütü Genel Sekreteri Kunio Mikuriya, Dünya Bankası  FIATA MoU, Ekol Lojistik Forwarding Genel Müdürü M. Mehmet Özal, Arkas Holding Başkanı Yardımcısı Diane Arcas Aktaş, KAEC CEO Rayan Kutub, Dünya Gümrük Örgütü Genel Sekreteri Kunio Mikuriya, Jose Guilherme Reis Dünya Bankası Kurşun Ticaret Ekonomist gibi ismlerin başta olduğu, sektörün önemli pek çok aktörleri katıldı.


İşlenen konuların bazı konu başlıkları ise “Lojistikte Sürdürülebilir Büyüme,  Afrika Ortaklığı: Güçlendirilmesi Lojistik ve Ekonomik İşbirliği, Sürdürülebilir küresel iletişim ortamında UNECE rolü, Hava kargo tedarik zincirleri havacılık güvenliği, Kargo olarak yolcu uçaklar üzerinde Lityum metal Piller taşınması, Uluslararası Teknik Standartlar ve Öneriler, Modern Denizcilik ve E -Ticaret Kanunları, Yük için Bir Fırsat, Yönlendirme Sanayi Sürdürülebilir Kalkınma için Türkiye'nin Lojistik Meslek Eğitim Yol Haritası, Türkiye ile CIM -SMGS irsaliye modelli,  Yeni demiryolu bağlantıları, Lojistikte ADB girişimler,  Avrupa içinde ve ötesinde Kombine Trafik Gelişmeler, Ebola hastalık konusunda yapılabilecekler ”


Açılış protokol Konuşmalarından özet sözler:

Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım "Türkiye, 2023 yılındaki dış ticaret hedefine ulaşabilmek için gerekli altyapı yatırımlarına başladı. Türkiye, havada, denizde ve karada kendi bölgesinde taşımacılık üssü olacak"


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Talat Aydın "Taşımacılık ve lojistik sektörünün geliştirilmesi ve sektörün önündeki engellerin kaldırılması için her türlü çabayı gösteriyoruz. 2023 yılında toplam 25 bin kilometre demiryolu ağına kavuşacağız"


İTO Başkanı İbrahim Çağlar "İstanbul'da ve Türkiye'de de potansiyel çok fazla. Bu potansiyeli gelin burda birlikte değerlendirelim. İstanbul'da muhakkak irtibat ofisleriniz olsun, biz İTO olarak sizi destekleriz"


UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin "Lojistik sektörü toplam büyümenin bir parçası olarak görmek çok önemli. Türkiye  en büyük ekonomik trend koyuculardan biri ülkedeki lojistik sektörü büyümesi ve sürdürebilir olması oldukça önemlidir.”

   

FIATA Başkanı Francesco Parisi  “Ulaştırma ve lojistik, sürdürülebilir büyümenin temel taşları uluslararası ticaretin ulusal ekonomilerin itici güçlerinden biridir. Ulusal refah küreselleşti.  FIATA olarak misyonumuzun en önemli unsurlardan biri hedeflerimizi tutturabilmek için yumuşak alt yapıyı gerçekleştirmek, kapasite artırmak, değişik forumlarda sesimizi duyurmak, politika seçenekleri ve pozisyonu daha gelişmiş lojistik bağlantılar ve çevreye daha az zarar veren ulaştırma yapılması yoludur.”  

Fuar alanlarında ve sosyal aktivitelerin yapıldığı alanlarda sektörün dinamiklerinden Fatma Özkan ve Efsun Sarac ile gala yemeğinde yaptığımız söyleşilerden firmaları hakkında bilgi edinmek isteğimiz üzere;

Fatma Özkan “Orient Sigorta 2013 yılında kuruluş işlemlerini tamamlamış ve Hayat dışı sigortacılık ruhsatını Temmuz 2014 yılında alarak faaliyetine başlamıştır.


OIG-Orient Insurance Group, bünyesinde faaliyet gösteren 6.ülkesi olarak Turkiye’dir. Group Dubai, BAE, merkezli Al Futtaim group’un finans alanında Kuzey Afrika, Ortadoğu, Asya ve Turkiye ile beraber Avrupa'da hizmet vermektedir.


Türkiyede'ki faaliyetlerimize İstanbul’da bulunan merkez ofisimiz ve Ankara bölge müdürlüğümüz hizmet vermektedir.


Hedefimiz Türkiye sigorta sektöründe hizmet ağını genişleterek büyümeye devam etmek.

 

Orient Sigorta olarak, hızlı güvenli servisimiz dönüşümüz sigorta danışmanı gibi çalışmamızla müşteri memnuniyeti amacını taşımaktayız. Türkiye, Orta Asya , Kuzey Afrika ve Ortadoğudaki sigorta partneridir. SriLanka, Mısır, BAE-Dubai-, Umman, Suriye ve Türkiye’de hizmet vermekle beraber diğer ülkelerde partnerleri ile çalışmaktadir. Yangın, Mühendislik, İnşaat, Nakliyat , Sorumluluk , Ferdi Kaza, Oto Kasko gibi hertürlü hayat dışı sigorta işlerinde Türkiyedeki gerek kurumsal gerek bireysel müşterilere  aracı kurumları acenteleri ve brokerleri ile hizmet vermektedir.” dedi

Efsun Sarac ise “SNS Internatıonal Transport olarak özellikle gabari dışı proje taşımacılığı konusunda uzman bir firma olarak, dünyadaki her destinasyona, geniş acenta ağımız sayesinde her türlü lojistik servisi verebilecek bir firmayız. Özellikle Orta-Doğu, Afrika ve CIS ülkelerine yoğun çalışmalar yapmaktayız.” Bilgileri verdi .

SNS Internatıonal Transport, Bureau Veritas tarafından “Heavylift Proje Tasarımı ve Yönetimi” konusunda ISO 9001:2008 belgesiyle Türkiye’de ilk akredite edilmiş firma olduklarını altını çizdi.

Basın Toplantısında  FIATA Başkanı Francesco Parisi ve UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin FIATA projeler çeşitli enstitüleri, danışma organları ve çalışma gruplarından gelen güncellemelerle,  konuk konuşmacılarla lojistik sektörün farklı alanlarda trendlerleriyle  bilgilerini zenginleştirtiklerini,  FIATA'nın bir amacının sanayiyi geliştirmek için istihdamın geliştirmesi, mesleki eğitim en gurur duydukları çalışmalar olduğunu FIATA Akademisinin Türkiyede kurulacağını  FIATA diplomasının, bütün dünyada geçerli olacağını tek sertifika Olduğunu, Dünya bankası ile antlaşma yaptıklarını  Sürdürebilir büyüme için altyapıyı teşkil edecek 3o milyon US doları fon aldıklarını söylediler.

Parisi ve Erkeskin Türk ekonomisi güçlü büyümesiyle, Türk lojistik ve taşımacılık sektöründe, Türk Hava Yolları yayların artan rolü ve küresel pazar payını artırmasıyla Güney Avrupa ve Akdeniz için büyümenin önemli bir itici gücü haline geldiğini dile getirdiler.


Türkiye'de mesleki yüksek okullar bulunduğunu ve üniversitelerde lojistik bölümler açıldığını UTİKAD olarak  eğitime çok önem verdiklerini vurguladılar.


FIATA Başkanı Francesco Parisi  “FIATA lojistik kültürü yetiştirmek için bir misyon üstlenmiştir. Tüm bu dinamikler sürdürülebilir büyüme lojistik İle alakalıdır.”

UTİKAD  Başkanı Turgut Erkeskin  “FIATA 2014 İstanbul Dünya Kongresi’nde üst düzey yöneticileri tarafından temsil edilen uluslararası kuruluşlar arasında yer alan, Dünya Ticaret Örgütü, Dünya Gümrük Örgütü, Dünya Bankası, IATA-Uluslararası Havayolu Taşımacılığı Birliği,  IRU-Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği ve UIRR-Uluslararası Kombine Kara-Demiryolu Taşımacılığı Firmaları Birliği, gibi pek çok örgütler Birçok uluslararası kuruluşun temsilcileri  katıldılar.”

Erkeksin, Lojistiğin temel hedeflerinin akışı sağlamak en uygun fiyatlarla sağlamak dolayısıyla büyümeye katlı sağlamak be kendilerininde sürdürebilir büyüme içinde olmak olduğunun altını çizdi. Üyeleriyle ile tedarik zinciri içinde çeşitli maliyetleri düşürmek ve bağlantı linkleri arasında herhangi darboğazları ortadan kaldırmak için iş işlemleri lojistik entegre sağlamak olduğunu vurguladı.


Turgut Erkeskin İran firmaları ile yaşanan sorunlarına ait sorumuzu değerlendirdi. fiyat farkından doğan sorunların aşılabileceğini İki Ülke bakanlıkların çalıştıklarını kısa zamanda sorun aşılacağını dile getirdi. Ukrayna ile anlaşma yaptıklarını iş birlikteliği ile potansiyelin artacağını söylediler.


FIATA Başkanı Francesco Parisi ve UTİKAD Başkanı Turgut Erkeskin ayrıca asrın yeni ölümcül hastalığı için Ebola için 110 bin dolar ilk planda fon toplandığını hastalık ile ilgili malzemelerin alınması ve nakliyelerin son noktaya kadar yapılabileceklerini söylediler. Yine 1055 B2B ikili görüşmelerin yaşandığı iş hacminin çok yüksek seviyede olabileceği anlaşma sağlıyan bir kongre yaşandığını dolasiyle çok başarılı geçtiğini yinelediler.


Ulaştırma ve lojistiğin, sürdürülebilir büyümenin temel taşları ve FIATA'nın en önemli ayaklarından biri olduğunu belirten Parisi, "FIATA'nın politika seçenekleri ve pozisyonu daha gelişmiş lojistik bağlantılar ve çevreye daha az zarar vererek ulaştırma yapılması yolunu seçmiştir. Misyonumuzun en önemli unsurlardan biri hedeflerimizi tutturabilmek için yumuşak altyapıyı gerçekleştirmek, kapasite artırmak, değişik forumlarda sesimiz duyurmaktır. FIATA'nın bir amacı da sanayiyi geliştirmek için istihdamı geliştirmektir. Mesleki eğitim en gurur duyduğumuz çalışmalarımızdandır. FIATA diploması, bütün dünyada geçerli olan tek sertifikadır" dedi


yilmazparlar@yahoo.com


 

     www.brochure-design.com
HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

HABERLER-EKONOMİ-TURİZM-KÜLTÜR SANAT-EMLAK-OTOMOTİV-HAGAZİN-MODA-SİNEMA-SAĞLIK-KİTAP-KADIN