Main Heading Goes Here Subheading Goes Here Nethaberajans.com Your Page Title Goes Here Home Your Page Title Goes Here Netnewsagency Design Free Css Templates

 

 

HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

 

 

NET NEWS AGENCY                      MAYP ENTERPRISE EXIM SRL                                WORLD NEWS

 

 

info@nethaberajans.com
HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER
 

NET HABER AJANS

 

  ONLİNE HABER AJANSI

HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

 

 

 

 

 

 

HABER/ YILMAZ PARLAR 

 

    

TURİZMDE KADIN


Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO),  gelişen Dünya için kapsamlı bir vizyon bünyesinde, Binyıl Kalkınma Hedefi (BKH) özellikle gelişmekte olan ülkelerde, cinsiyet eşitliği ve kadının güçlendirilmesini esas almaktadır.


SKAL İstanbul Toplantısında “Kadınlar Günü” ardından Başkan Feza Solaklar mesajları zihinlere bıçak gibi saplandı. 


  SKAL İstanbul Kulübü üyeleri, 16 Mart 2015 pazartesi günü aylık toplantısını Zorlu Center Raffles İstanbul Hotel'de gerçekleştirdi.


SKAL İstanbul Kulübü Başkanı Feza Solaklar, Özgecan Aslan için “Herkes sokaklara döküldü. Ancak bu da hiçbir şeyi değiştirmedi. Hala kadınlar öldürülmeye devam ediyor. Cumhuriyet Türkiye'sinin kadını yücelten ve kadına erkek ile eşit roller biçen politikalarından geriye düştüğümüz bugünlerde kadınlar sadece cinsiyetleri nedeniyle haksızlıklara, çeşitli engellemelere, şiddete ve ayrımcılığa maruz kalıyor" Sözlerini, aslında  Cinsiyet stereotipleştirmeleri ve kadın-erkek ayrımcılık temeline dayanan vakalara sebebiyet verdiğini vurgulamak istediğini algıladık.


SKAL İstanbul Kulübü Başkanı Feza Solaklar, Gezi olayları kurbanı gencecik Berkin Elvan içinde   "Berkin Elvan'ın ölümünün üzerine tam bir sene geçti. Ve o dönemde polisin göstericilere karşı gösterdiği tavrın hiç değişmediğini gördük.” Yerli yabancı herkesi her sektörü ilgilendiren güncel siyasi ekonomik konularada yorum getirdi. “İç güvenlik yasa tasarısının maddelerinin yarısı, hiçbir protestoya aldırmadan Meclis'ten geçirildi.” Ayrıca    Başkanlık sistemi tartışmaları hala devam ettiğini çağrışımından “Merkez Bankası polemiği ile dolar'da ciddi artışlar oldu. Genç işsizliği yüzde 20'leri geçti. 2015 için turizm göstergeleri bu yıl sadece ayakta kalabilme ve pozisyonumuzu koruyabilme çabası içinde olmamız gerektiğini, bundan fazla bir beklentimiz olmaması gerektiğini gösteriyor. Bu yüzden kreatif çözümlerle zorlukları aşmamız gereken bir dönemdeyiz. Sektör içinde birlik ve beraberlik içinde hareket ederek bazı stratejiler geliştirmemiz gereken bir zamandayız."sözleriyle kısa ekonomik ufuk çizdi.


Sektörü sevindiren 2015 yılının ilk iki ayında İstanbul'a gelen ziyaretçi sayısında arştın  6.9 olduğunu, 2014 yılını ortalama oda fiyatlarında yüzde 10'luk bir düşüş ile kapattıgını altını çizerek verimiliği gözler önüne sergiledi.


Geçtiğimiz günler içinde kutladığımız “Dünya Kadınlar Günü” nedeniyle masamızda sohbet konumuz, Kadınların turizmde rolü-Kadın ve Turizm ağırlık kazandı.


ERS firmasından üye Çiğdem Dinç ile söyleşimizde Çiğdem Dinç "Bilindiği üzere; sektörümüz hizmet sektörüdür. Turizm, doğal güzellikler, coğrafi özellikler,yöresel tatlar, kültür, tarih, gelenekler ve göreneklerin harmanlanması ile birbirinden değerli 7 bölgemizde ki destinasyonlarımızı pazarlamaktayız. Güçlü olan taraflarımızıda Türk konukseverlik anlayışı ile birleştirmekteyiz.


Türk kadını yaratıcıdır , özverilidir,  dünyayı güzelleştirir  ve tüm ayrıntılara önem verir,  şefkatli, çalışkan ve fedakardır. Tüm bu özellikler birleştiğinde kadının olduğu Türk turizminin başarısı kaçınılmazdır.


Geleceğe umutla bakabilmek adına kızlarımıızı, kadınlarımızın eğitimine önem vermeliyiz, kadınlar çocuklarının anneleridir,onlarn  ilk öğretmenleridir, onları hayata hazırlayanlardır. Geleneği, göreneği, görgüyü, yöresel tatları, tarihimizi, kültürümüzü, doğal güzellikleimizi ilk onlardan öğreniriz. O yüzden kadınlarımızın eğitiminin gelecek kuşaklara  doğru bilgi aktarımı içine ve en önemlisi turizm sektörünü sevdirebilmek temelini atabilmek adına çok önemlidir.


Dünyayı ve insanlığı daha iyiye, daha güzele ve daha medeni bir hayata doğru götüren  Kadın barış demektir, barışın oladuğu yerde huzur olur, huzurun olduğu yerde mutluluk olur yaratıcılık olur ve Turizm olur.

Turizmde başarının sürdürülebilir olabilmesi adına;  kadınlarımızı en üstte ve  hak ettikleri mevkiilerde görmek en büyük arzumdur.


Bir  turizmci olarak; yakın gelecekteki Türkiyenin ilk kadın Kültür ve Turizm Bakanı olmak istiyorum.


Turizm sektöründe ve tüm sektörlerde kadının yeri ve önemini yılda sadece birgün değilde her gün hatırlanması dileği ile “ sözlerini tamamladı.


Gerçektende Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO),  gelişen Dünya için kapsamlı bir vizyon bünyesinde, turizmin fırsatlarını ve zorlukları sunarken Binyıl Kalkınma Hedefi (BKH) özellikle gelişmekte olan ülkelerde, cinsiyet eşitliği ve kadının güçlendirilmesini esas almaktadır.


Hedefleri kadınların güçlenmesi için bir araç olarak eşitliğinin kritik bir yönü, kadın ve erkeklerin aynı fırsatlara sahip olduğu bir toplum da anlaşılacağı gibi Güçlendirme tanımlanır.  Araştırmacılar kadınların bazı vaka çalışmaları ile doğrudan ve dolaylı olarak turizm yoluyla güçlenmiş olarak ortaya koymuştur.  

Cinsiyet eşitliğini teşvik eleştirel bir yönü ile, kadınların güçlendirilmesi olduğunu belirlenmesi ve güç dengesizliklerin giderilmesi ve kadınların kendi hayatlarını yönetmek için daha fazla özerklik verilmesine  odaklanmak.


Bayanlar güçlendirme, sürdürülebilir kalkınma ve tüm insan haklarının gerçekleştirilmesi için hayati önem taşıdığı düşünüldüğünde, potansiyel gösteren turizm kadınları güçlendirmek için bir araçtır.


Bazı destinasyonlarda turizm mevsimlik doğasına bağlı olarak dönemsellik turizm sanayinde   konsantre edilen düşük ücretli ve güvencesiz işlerde turizm endüstrisi içine itilmeyen, seks endüstrisi arasında kadınların savunmasız bırakılmamaları, güçlü bir toplumsal cinsiyet perspektifi entegreli olması gerektiğini dile getirdik.


Toplantı sunularla, yeni üye girişleri ile sonlandı.

Hizmet veren, Raffles İstanbul Hotel personelle hatıra toplu resim sonrası arzu edilen üyelerce otel gezildi.


yilmazparlar@yahoo.com
     www.brochure-design.com
HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

HABERLER-EKONOMİ-TURİZM-KÜLTÜR SANAT-EMLAK-OTOMOTİV-HAGAZİN-MODA-SİNEMA-SAĞLIK-KİTAP-KADIN