HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

 

 

NET NEWS AGENCY                      MAYP ENTERPRISE EXIM SRL                                WORLD NEWS

 

 

 

 

 

 

NET HABER AJANS

 

  ONLİNE HABER AJANSI

HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

 

 

 

 

 

 

GERÇEKLERİ  KORKUSUZCA SUNAN BELGESEL SİNEMA

 

Yaşamın her alanında, tarihin en derinliklerinden günümüze kadar insanoğlunun öğrenmek istediği doğruları, bilinmeyenleri gözler önüne getiren, insan ufkunu açan perspektiflerini genişleten Belgesel Sinemacılık Sevgisi artığı kadar üretimide artmaya devam ediyor.

1997 yılından itibaren 1000 den fazla belgeselin gösterildiği Uluslararası1001 Belgesel Film Festivali yine 14. yılında çok değerli filmleri sunuyor.

 

Beyoğlu Belediyesi’nin evsahipliğini yaptığı Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) tarafından organize edilen , “DarAlanlar” temalı  14. İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali 29 Eylül  3 Ekim 2011  tarihleri arasında sürecek.   

 

Kültür Bakanlığı’nın desteğinide alan festival,45 civarında yabancı olmak üzere 70 yakın film.Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi, Fransız Kültür Merkezi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi ve Beşiktaş Belediyesi Ortaköy Kültür Merkezi’nde bütün filmler ücretsiz  gösterilecek

 

DarAlan” Yunanistan’da büyük şehrin boş alana fırsat vermeyen yerleşim alanların ve oyun alanı bulamayan çocukları konu alan, “Oyun Devam Etmeli” (The Game Must Go On) festivalin açılış filmi olacak.

Festivali bilgilendirmek amacıyla, 14.Uluslararası1001 Belgesel Film Festivali organizasyonu basın toplantısı düzenledi. Toplantıya   5 yıldır evsahipliği yapan  Beyoğlu Belediyesi Başkanı Ahmet Misbah Demircan,Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali Yürütme Kurulu BaşkanıMustafa Ünlü, BSB Yönetim Kurulu BaşkanıHasan Özgen katıldılar.

 

Beyoğlu Belediyesi BaşkanıAhmet Misbah Demircan “ Her dine kuçak açan Ülkemizin kubbesi altında her rengin yer bulduğu İstanbul ve onun sahnesi olan Beyoğlu belgesel yapımcılığın adeta pınarı, tesbit edilen her belgeyle bütünleşiyoruz anlamında başlayan sözlerle   “Eğer bir ülke, her konuda özgürce belgesel film üretemiyorsa, o ülke ‘dilsiz’ demektir. Böyle bir ülke düşünemez, cümle kuramaz, anlayamaz, gerçeği algılayamaz... Toplumlar, gerçeklerle hesaplaşmadığı müddetçe medeniyetler ilerleyemez. Hatalarımızdan ders çıkarma imkanı, en büyük insani erdem olan özür dileme ihtimali ortadan kalkar. İnanıyorum ki festivalimiz vasıtasıyla ‘insana’ daha da yaklaşacak, özgürlük alanımız daha da genişleyecektir. Düşünmenin, üretmenin, ifade etmenin önündeki engeller ortadan kalkacaktır. Her biri ayrı bir insanlık öyküsünü dile getiren belgesel filmlerin ‘dar alanları’ genişleteceğine, ‘daralanların’ da gönlüne su serpeceğine gönülden inanıyorum” dedi.

 

Belgesel Sinemacılar Birliği Başkanı Hasan Özgen, Hasan Özgen, Belgeselin çizdiği çerçeve misyon açısından değişik farklı olan insanın geldiği uygarlığın anlatım dili, belgesel sinemacılık yapımcısı olmayan, sinema yönetmeni ile sürdürülmeye çalışılan ve bu yüzden büyümeyen yapıyı üretimi sınırlarını genişleterek, dağıtım organizasyonu standartlarını geliştirerek, kurumsal yapmak niyeti içinde olduklarını ve  İstanbul tanıtma ajans fonlarından aldıkları destek ile, yeni uygarlığın ihtiyaçlarından biri olan belgesel sinemacılığın, imkanlarını büyütüp, perspektifini genişletme, yüksek kaliteli dijital araştırma kullanıcılara veri alt tabanı oluşturarak, teknik  alt yapı standartları yükselterek, film marketlerine rahat bir soluk aldırmak amacını güden konuşmasında  Özgen“Bugün artık üretimlerimizi ‘telifli eserler’ haline getirmek zorundayız. Belgesellerimizin kayıt tescilini yaptırmak, yani işletme belgesine sahip hale getirmek, yayın ve dağıtım ağları ile gerçek bir ilişki kurmanın ilk koşuludur. Belgesel Sinema, henüz sektörel bir yapıya kavuşamadı, yapımcısı olamayan bir ‘yönetmen sineması’dır. Küçük desteklerle varlığını korumaya çabalıyor. Kendine yeniden üretim şansı verecek pazarlama olanakları yaratamıyor. Bu sorunun tamamı elbette belgesel sinemacılara ait değil. Denetim, yayın ve dağıtım sistemlerini yönetenlerle, cılız da olsa belgesel pazarının aktörleriyle bu konumu değiştirmek için çabalamalıyız. Sektör pazarının beklentilerini ve standartlarını anlamak ve bağımsız varlığımızı koruyarak, yayın ve dağıtım imkanlarını da öngören üretimleri denemek zorundayız Bu nedenle bu yıl, BSB olarak önemli bir adım attık. İSTKA finansmanı ile Arşivist Dijital Belgesel Arşivi projesini gerçekleştiriyoruz. Telifli belgeseller üzerinden yürüyecek bu çalışma, bir yandan belgesellerin yüksek nitelikte korunmasını ve yasalara uygun paylaşımını sağlarken, diğer yandan da ulusal ve uluslararası belgesel film marketlere altyapı oluşturacak”  dedi

 

Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Mustafa Ünlü, festivalin 14 yılda geldikleri yere kadar gelişmelerini ve hizmet verdikleri film sayısını, yelpaze genişlinde yer alan konuları genel bir değerlendirmesini yaptı. Ünlü“Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nin 14’üncüsünü gerçekleştiriyoruz. Bu festival, bildiğiniz gibi, Türkiye’nin ilk ve en uzun soluklu belgesel festivali. 1997 yılından bu yana 58 ülkeden, toplam 1.168 belgesel film gösterildi. 1001 Belgesel Festivali şimdiye kadar tüm dünyadan 117 belgesel sinemacıyı ağırladı. Bu yıl bu sayılara 46 ülkeden 70 yeni film ekleniyor. Yarından itibaren 18 yabancı konuğumuz daha gelecek. 2. Dünya Savaşı öncesinin olağanüstü görüntülerinden G8 Zirvesi sırasında sokaklarda olup bitenlere, kendisine oyun alanı arayan çocuklardan 12 Eylül döneminde çocuklarını arayan ailelere, karşı cinsi baştan çıkarmanın inceliklerinden insanların göçe nasıl zorlandıklarına, anne olmak isteyen bir kadının iç dünyasından hidroelektrik santrallerine, adalet duygusunun sınırlarından aşkın sınırsızlığına, madencilerin, kot kumlayıcılarının ölümcül serüvenlerinden Hindistan çöllerinde yazılan bir mektubun öyküsüne, kadın sünnetinden eşcinselliğe, Miriam Makeba'dan Mihri Belli’ye, Olaf Elliason'dan  Tülay German’a Mozambik’ten Amerika’ya, Tayvan’dan Kayseri’ye, Gazze’den Litvanya’ya, Diyarbakır’dan Burundi’ye gerçekten inanılmaz bir yolculuk izleyicileri bekliyor” dedi.

 

Yine organizasyon yetkililerin verdiği bilgilere göre göze çarpan etkinlikler

Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi’nde bu forumlara isteyen herkes katılabillecek

 

EDN, Avrupa Belgeselciler Ağı ve Online Films Başkanı Cay Wesnigk “Dijital Dağıtım” konusunda bir seminer verecek.

 

14. İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali kapsamında geçen yıl başlatılan Sinema Laboratuarı bu yıl da devam edecek. Bilkent Üniversitesi, İletişim ve Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi-Yönetmen Ersan Ocak, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf ve Video Bölümü Öğretim Görevlisi-Yönetmen Kurtuluş Özgen, Yazılımcı Koray Löker ve Araştırmacı-Yazar Alkım Özaygen tarafından kurgulanan "Sinema Laboratuarı"nda, sinema alanında dünyada yapılan denemelerle ortaya çıkan yenilikler tartışılacak.

 

 

Festivalde bu yıl ilk kez, çocuklara özel bir bölüm de olacak. “Çocuklar İçin Belgeseller” bölümünde, Çürük Elma, Oyun Devam Etmeli, Enda’nın Günü, Sütçü Kadın ve Oğlu’nun yanı sıra 12 filmden oluşan Define Sandığı isimli filmin dört bölümü gösterilecek. Tüm dünyadan yönetmenlerin, 07-15 yaş grubuna yönelik hazırladıkları ve gerçek öyküleri konu alan belgeselleri Beyoğlu Gençlik Merkezi ve Fransız Kültür Merkezi’nde izlenebilecek. 

 

yilmazparlar@yahoo.com

o.com

     www.brochure-design.com
HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER HABERLER

HABERLER-EKONOMİ-TURİZM-KÜLTÜR SANAT-EMLAK-OTOMOTİV-HAGAZİN-MODA-SİNEMA-SAĞLIK-KİTAP-KADIN